رویـدادهـا

پارک اقتصاد دیجیتال پردیس در جوار پارک فناوری پردیس ایجاد می‌شود

پارک اقتصاد دیجیتال پردیس در جوار پارک فناوری پردیس ایجاد می‌شود

با دیگران به اشتراک بگذارید

توییتر واتساپ تلگرام لینکدین
صبح امروز «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با همراهی «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از پارک فناوری پردیس بازدید کرد. طی این بازدید، موافقت‌نامه ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال میان اين دو عضو كابينه به امضا رسید. جهرمی در حاشيه این مراسم گفت:زیرساخت‌های آماده شده در پارک فناوری پردیس شرایط را برای یک جهش بزرگ در حوزه اقتصاد دانش‌بنيان فراهم می‌کند و تلاش پارک فناوری پردیس بعنوان نماد توسعه فناوري محور باید در تاریخ ثبت شود.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، این مجموعه صبح امروز 19 خرداد ماه میزبان «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و «سورنا ستاری» معاون علمی فناوری رئیس جمهور بود.در این مراسم که با حضور «مهدی صفاری‌نیا» و جمعی از معاونان وزير و مدیران پارک فناوری پردیس برگزار شد،ابتدا در نشستی پارک فناوری پردیس و فعالیت‌هایش برای وزیر ارتباطات و فناوري اطلاعات تبیین و تشریح شد.

رشد اقتصاد دانش‌بنیان در بحران کرونا خود را نشان داد

جهرمی در این نشست گفت:من قبلا هم از پارک فناوری پرديس و تعدادي از شركتهاي آن بازدید کرده بودم. هرچند در ابتدا در تامين زیرساخت‌ها كاستي‌هايي وجود داشت، اما جذابیت‌هاي پارك برای شرکت‌ها جهت سرمایه‌گذاری و حضور در اين محيط حرفه‌اي زیاد بود. در حال حاضر که زیرساخت‌ها آماده شده، شرایط برای یک جهش بزرگ در اقتصاد دانش‌بنيان فراهم است و تلاش پارک فناوری پردیس بعنوان نمادي از توسعه فناوري محور باید در تاریخ اين كشور ثبت شود.

وی افزود: معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و دکتر ستاری در حوزه نمادسازی در حوزه فناوري و نوآوری خوب کار کرده‌اند که پارک فناوری پردیس و کارخانه نوآوری آزادی نمونه آنهاست و قابل افتخار است.

جهرمی با اشاره به بازدید مقام‌های خارجی از پارک فناوری پردیس گفت: در سال‌های اخیر حداقل ۸ وزیر خارجی را برای بازدید از پارک معرفی کردیم و همه آنها پس از بازدید از پارک، دیدگاهشان نسبت به ایران تغییر کرده است.

جهرمی در مورد نقش اقتصاد دانش‌بنیان در مهار بحران کرونا گفت: نشانه‌های رشد اقتصاد دانش‌بنیان روشن است و در همین بحران کرونا خود را نشان داد. مانند تولید ونتیلاتور مبتنی بر اینترنت اشیا یا کیت‌های تشخیص ویروس کرونا كه نمونه‌هاي موفقي در اين موضوع هستند. این دستاوردها در مقابل تهدیدات ترامپ یک پیام روشن است و نشان‌دهنده جهش در کشور ماست. اینکه ما تهدید را به فرصت تبدیل کرده‌‌ایم، باید در سطح بین‌الملل مخابره شود.

احداث پارک اقتصاد دیجیتال؛ درکنار بهشت فناوری منطقه

پس از افتتاح فضای کار اشتراکیِ کوآپ و بازدید از استارتاپ‌های مستقر و گفتگو با آنها، موافقت‌نامه همکاری ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال میان محمد جواد جهرمی و سورنا ستاری امضا شد. این پارک در زمین کنار پارک فناوری پردیس و در همجواری ایستگاه ماهواره بومهن ساخته خواهد شد و به پارک فناوری پردیس الحاق می‌شود.

وزیر ارتباطات بعد از امضای موافقت‌نامه در جمع خبرنگاران گفت:در سالی که همه قدرت‌های جهانی بنا دارند برای به زانو درآوردن مردم ایران، به جمهوری اسلامی ایران فشاور بیاورند، جهش مهمی را در حوزه اقتصادی رقم می‌زنیم. جهشی که مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامي با تکیه بر جوانان اتفاق می‌افتد.

وی در مورد نقش دولت در این زمینه گفت: دولت وظیفه دارد زیرساخت‌های این جهش در حوزه جوانان را فراهم کرده، مشکلات سر راه آنها را برداشته و در این زمینه تسهیلگری کرده و مقررات را متناسب با نیازهای جدید آنها تنظیم کند.

تلاش ما برای قوت و قدرت بخشیدن به فعالیت جوانان در حوزه فضای مجازی است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد تاسیس پارک اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: ما امروز با آقای دکتر ستاری تصمیم گرفتیم با مشارکت یکدیگر در یک فضای ۳۰ هکتاری که به پارک فناوری پردیس الحاق می‌شود، پارک اقتصاد دیجیتال را تاسیس کنیم که نماد همکاری اقتصاد دیجیتال و اقتصاد دانش‌بنیان در ایران خواهد بود. برنامه‌ریزی شده است که تا قبل از پایان دولت، زیرساخت‌های اصلی آن آماده شده و براي بهره‌برداری اولیه توسط شرکت‌ها آماده شود.

وی ادامه داد: با تاسیس این پارک در همجواری پارک فناوری پردیس، بزرگترین مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات ساخته شده و این مکان تبدیل به قطب مرکز داده کشور خواهد شد. فاز اول این پروژه در مردادماه به بهره‌برداری خواهد رسید که ظرفیت را برای ارائه خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات مانند پیام‌رسان‌ها و موتورهای جستجو فراهم خواهد کرد.

آذري جهرمی افزود: کل این مجموعه به ما کمک می‌کند تا زیرساخت‌های لازم را برای قوت و قدرت بخشیدن فعالیت‌های جوانان در زمینه فضای مجازی فراهم کرده و در این حوزه تسهیلگری کنیم.

وی در مورد لزوم همکاری دستگاه‌های متولی در این حوزه بیان کرد: امیدواریم دستگا‌ه‌هایی که در این حوزه متصدی هستند و انحصارهایی هم دارند که بنابر وظایفشان به صورت ذاتی و قانونی وجود دارد، بازنگری‌هایی در ماموریت‌هایشان انجام دهند که به این واسطه به رشد شر‌کت‌هایی که هم نوآوری و خلاقیت دارند، هم زیرساخت‌ها برای آنها فراهم شده است کمک شود. فاز مهم بعدی، ایجاد بازار برای این شرکت‌هاست که طبعا با رفع انحصار و ایجاد رقابت فراهم خواهد شد.

وزير ارتباطات ضمن قدرانی از تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: من از دکتر ستاری که با مجموعه‌ای خوشفکر، جوان و خلاق توانسته‌اند اتفاقی را رقم بزنند که اقتصاد دانش‌بنیان در ایران شکل بگیرد، تشکر می‌کنم. ان‌شالله با همکاری اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال و کمکی که به یکدیگر می‌کنند وضعیت اقتصاد نوآوری در ایران رشد قابل توجهی کند.

درپارک فناوری پردیس هر روز یک اتفاق خوب می‌افتد

سورنا ستاری در جمع خبرنگاران با تشکر از همکاری‌های وزير ارتباطات با برنامه‌های معاونت علمی و فناوری گفت: عملیات اجرایی احداث پارک اقتصاد دیجیتال بلافاصله آغاز خواهد شد. این عملیات در کنار دیگر اتفاقاتی که در پردیس در حال وقوع است، مانند دانشگاه نوآوری و فضای ۱۰۰۰ هکتاری پارک فناوری، این منطقه را تبدیل به یک شهر فناوری خواهد کرد.

وی در مورد دستاوردهای مالی پارک فناوری پردیس گفت: سال گذشته شرکت‌های پارک فناوری پردیس ۱۱ هزار میلیارد تومان فروش داشته‌اند.

معاون علمي و فناوري رييس‌جمهور افزود: هر روز در پارک فناوری یک اتفاق خوب می‌افتد و همکاری همه هیئت دولت، وزرا و حمایت همه جانبه رئیس جمهور محترم باعث شده اکوسیستم‌های خوبی در پارک‌های فناوری سراسر کشور ایجاد شود که پارک فناوری پردیس نمونه‌ شاخص آنهاست.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور در مورد موافقت‌نامه امضا شده اظهار داشت: امیدواریم این توافق باعث رشد قابل توجه اشتغال‌زایی در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات شود.دیدگاه‌تان را ارسال کنید

عناوین مرتبط

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1657163871

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir

سازمان‌های همکار